Powered by Smartsupp

Oplotenie pre sliepky?

Voľný kamarátsky vzťah so sliepočkami?

                                                                                                                  Určite nie!

Ak sa rozhodnete chovať hydinu,dávajte pozor. Je to návykové. Neviete sa dočkať, kedy pôjdete skontrolovať hniezda a prinesiete si čerstvé vajíčka. Čoskoro bude hnedá sliepočka vašou najlepšou kamarátkou.

Avšak.. určite ju nepozývajte na kávu do domu, ani nepúšťajte voľne po záhrade.

Čo je úskalie „voľného výbehu“ ?

Chcete, aby vaše sliepky zomreli prirodzene, prípadne skončili vo vašej polievke, nie ?
Chov hydiny “na voľno” môžeme prirovnať ku cateringu pre predátorov, ktorí  striehnu na moment, kedy si uchmatnú  chutnú, voňavú potravu bez práce. A tak namiesto seba, nakŕmite dravce, líšky, fretky, kuny, orly  a ďalších predátorov.
Zabezpečenie chovu je teda životne dôležité.  (pre sliepky )
Ochráňte svoju hydinu správnym OPLOTENÍM

"Možnosti oplotenia sliepok na záhrade"

Na výber je viacero variant.

Kvačka     Jednou z možností je kurín s výbehomKurín Palace max
Čím väčší výbeh, tým lepšie. Ak zvolíte tento variant, pustíte sliepky občas na pole, do voľnej prírody alebo necháte ich popásť sa na čerstvej trávičke. Aj tu na ne nesmiete zabudnúť a musíte ich strážiť. 
 
Kvačka     Ak sa vám na ne nechce dohliadať, výborným riešením je prenosný výbeh pre sliepky dostupný v rôznych veľkostiach. 
Vďaka kolieskam výbeh so sliepkami ľahko a bezpečne presuniete na čerstvú pašu bez obavy, že by vám rozhrabali polovicu záhrady alebo sa niekam zamotali. Výbeh so sliepkami pri správnom používaní  poslúži ako ekologická kosačka.
 
Kvačka     Pre tých, čo majú dostatočne veľkú záhradu, a sú ochotní časť z nej prenajať svojim nosniciam, výborne poslúžiaoplôtok pre sliepky
Ideálna veľkosť plochy pre jednu sliepku je cca  4-10m².
Čím viac priestoru, tým väčšia istota, že trávnatý porast bude stíhať dorastať a sliepky budú mať vždy čerstvú pašu plnú vitamínov. 
 

Dôvody „uväznenia“ sliepočiek za okami pletiva  

V kuríne sa zdá byť sliepka (s)pokojná, len si tak sedí, kvoká. No netreba sa nechať oklamať. Keď ju raz vypustíte len tak voľne po záhrade, hrable sa nechytajú. Tieto krásavice v rytme disco tanca rozhrabú záhradu, vyzobú dážďovky náletom na vaše nádherné vyvýšené záhony a keď ich budete naháňaťa snažiť sa ich zavrieť, stavte sa, že  šliapnete do toho “šťastia”, čo vám v tráve zanechajú. A vajíčko to určite nebude.

Ak však vytvoríte vhodné podmienky, chov sliepočiek je tým správnym rozhodnutím. Sú nenáročné, milé, rady sa nechajú aj vystískať, znesú vajíčka, neskôr dajú chutné, chudé mäso, ale aj kvalitné hnojivo na rastliny.