Powered by Smartsupp

Na čo nezabudnúť, ak sa rozhodnete postaviť kurín pre sliepky?

Treba sa zamyslieť čo všetko má obsahovať kurín pre sliepky a kam ho umiestniť , aby ste na niečo nezabudli.              

1. Umiestnenie kurínakurín
Kurín umiestnite na Svetelné miesto s troškou tieňa, aby sliepočkám nebolo horúco. Slnečný svit totiž v kuríne potláča rozvoj mikroorganizmov a priestor dezinfikuje ÚV lúčmi. Neumiestňujte kurín na tmavom mieste! Je potrebný dostatok svetla, aby sliepočky neprestali znášať.
Nezabudnite však aj na seba aby ste si zabezpečili ľahký prístup ku znáškovému miestu. Vajíčka nemajú nožičky, nedokážu prísť samé. Treba ich ísť pozbierať. A samozrejme je tu aj otázka každodennej starostlivosti – výmena a dopĺňanie čerstvej vody a jedla pre sliepočky.
 
     Nenechajte sliepočky voľne behať po krásne upravenej záhrade. Sliepky v záhrade
  Správnou voľbou je kurín s výbehom poprípade aj prenosný výbeh, aby ste sliepočky mali pod kontrolou. 

Výbehom zabezpečíte dievčatám dostatok čerstvého vzduchu, skvelý výhľad, pohodu a voľnosť pohybu. Výbeh má byť ohradený pletivom, aby sliepočky boli v bezpečí pred predátorom. Tí útočia zo zeme, ale aj zo vzduchu. Asi by ste neradi videli vašu sliepočku odlietať do neznáma v objatí nejakého dravca. Výbehom zabezpečíte sliepočkám dostatok čerstvej trávy a tiež uspokojíte prirodzenú potrebu sliepočiek - hrabanie.

Prenosným výbehom zabezpečíte sliepočkám vždy čerstvú trávičku. A tak trochu aj zmenu, veď komu je dobre stále posedávať na jednom mieste 

2. Čo má obsahovať výbeh:


šípka pngHračky pre sliepky_1Kŕmidlo a napájačku, aby mali k dispozícií vždy čo papať a samozrejme aj čím jedlo zapiť.
šípka pngPopolisko - priestor s pieskom a popolom, kde sa zbavujú roztočov a upravujú si perie. Vyrobíte ho napr. z debničky (nasypete do nej piesok s popolom). 
šípka pngPoteší aj nejaká hračka, ktorú si každý šikovný majster vyrobí aj sám. Postačí napr. hojdačka, alebo sieťovaná taštička, do ktorej dáte zeleninu. 

 

 

Z výbehu priamo do domčeka
Sliepočky sú zvyknuté hradovať vo výške, preto im treba postaviť drevený rebrík, po ktorom si vaše operené krásavice ako dámy prejdú do domčeka.

Kurín Palace max                                                                                                                                                                                         

3. Domček kurína  
Ideálne je, aby bol kurín vyvýšený od podlahy. Automaticky tak bude izolovaný od zeme, nenavlhne a sliepočky budú mať lepší výhľad na okolitý svet.

Koľko miesta by mal mať kurín? 

Treba sa zamyslieť koľko sliepočiek chcete chovať a podľa toho si vybrať, alebo vyrobiť veľkosť kurína. Veľkosť podlahovej plochy závisí od veľkosti plemena, odporúča sa však na 1m² max 6-7 sliepočiek

Vybavenie kurína : Kurín palace max so šuflíkom
šípka pngBidlá - krásavice na spánok potrebujú bidlá, ktoré majú byť široké cca 2-3 cm, umiestnené od podlahy cca 25 cm a od seba vzdialené cca 30 cm. Jedna sliepočka potrebuje cca 20 cm bidla. 
šípka pngZnáškové miesta - Načo slúžia? Na znášanie vajíčok. Treba si zaobstarať podkladové vajíčka, uložiť ich do znáškového miesta, aby sa tam sliepočky naučili znášať vajíčka. Jedno znáškové miesto stačí pre 3-5 sliepok s veľkosťou znáškového miesta 20 × 35 × 40 cm (šírka × hĺbka × výška). znáškvé miesto má mať otváraciu striešku, aby sa vajíčka ľahko vyberali.
šípka pngUzatvárateľné dvierka - pokiaľ máte priamo výbeh, cez leto netreba sliepočky zatvárať. Odporúča sa zatvárať sliepočkám dvierka v zime, aby im nebolo chladno. Dvere by mali smerovať na juh alebo juhovýchod.
šípka pngUzatvárateľné okná aby sliepočkám nebola zima. Sliepočky sú náchylné na prievam, preto dávajte pozor aby sliepočky neprechladli.
šípka pngŠuflík na trus - ak si vyrobíte priamo aj šuplík na trus, bude to výhoda pre vás a aj sliepočky. Jednoduchšie a rýchlejšie vyčistíte kurín, sliepočky budú mať čistejšie a tým budú viac chránené pred chorobami.                                               
šípka pngZadné dvierka alebo otváracia strecha kurína, slúžiace na jednoduchcie čistenie, alebo v prípade že sliepočka uhynie, aby ste mali do
           kurína ľahší prístup.
 
 
 
 
 
 
 
 

                                                                                                          

4. Z akého materiálu postaviť kurín?
Odporúča sa postaviť murovaný alebo drevený kurín. Ak drevený, tak ako najvhodnejšia voľba sa často odporúča práve smrekové drevo.
5. Podstavec  kurína.
Ideálne je postaviť celý kurín aj  s výbehom na podstavec, ktorý si vyrobíte z tehál alebo drevených hranolov. Celý kurín aj  s výbehom tak bude pekne izolovaný od zeme.
Dúfame, že už máte dokonalú predstavu, čo by mal váš kurín obsahovať. Ak sa teda rozhodnete so svojim projektom začať, prajeme vám, nech sa kurín podarí a vytvoríte sliepočkám šťastný domov. A ak patríte ku tej skupine ľudí, čo radšej nechajú prácu na odborníkov, určite si pozrite ponuku našich kurínov. Okrem kúpy kurína dostanete od nás návod, ako svoj kurín od základu poskladať. Alebo ešte jednoduchší spôsob, môžeme vám ho prísť osobne aj zmontovať. :)