Powered by Smartsupp

Chov sliepok v zime.

Čo treba zabezpečiť, aby sliepočky v zime neprestali znášať.

Plánujete sliepočky chovať aj v zime a máte strach, aby vám neprestali znášať, alebo dokonca či tú hroznú zimu prežijú? Netreba sa obávať, sliepočky sú vlastne také chodiace páperové bundy. Majú výbornú termoreguláciu, zima im len tak neublíži. Oveľa horšie zvládajú teplo, prievan a vlhkosť. 

Ak teda sliepočky chováte, viete, že dôležitý je aj výber plemena:sliepka_1

šípka pngVýber správneho plemena sliepok                        

Vyberte si správne plemeno sliepočiek v závislostí od vašich klimatických podmienok,
predídete tak mnohým problémov.
 
Chladnú zimu dobre znášajú plemená: Moravia, Oravky, Orpingtonky, Hodvábničky. Taká Moravia, otužilá sliepočka zvládne aj oravskú zimu. Stačí, aby mala v kuríne teplotu 8 ºC, čo sa ľahko dosiahne 1 červenou žiarovkou. 
Mierne chladné podmienky hravo zvládne plemeno Sussex, Šumavanky, Rýnske sliepky.
Náchylné na zimu sú plemená v veľkými hrebeňmi ako je napr. Minorky, Leghorky

šípka pngAko sa sliepočky chránia pred zimou:

Majú výbornú schopnosť termoregulácie, našuchoria si perie, čím sa vytvorí izolačná bariéra, ktorou si sliepočka udržia teplo. Hrebene si chránia zastrčením hlavičky pod krídlo. Aj tu platí: v jednote je sila. Ak vyberiete správnu veľkosť kurína, sliepočky sa vzájomne dokážu ohriať samé. Kurín im poskytuje miesto, kde sa môžu pohodlne usadiť, načechrať si perie a pritúliť sa k svojim kamarátkam. Príliš veľký kurín si sliepočky vlastným telom ani spoločnými silami nedokážu vyhriať. Odporúča sa cca 6 sliepočiek na 1 m2.

šípka pngAko im vieme v zime pomôcť?   

Sliepky v zimemceclip0-2 V zime im podávať kvalitné krmivo, ktoré sliepočky dokáže lepšie zahriať ako zateplený kurín. Sliepočky vydávajú v zime viac energie, preto im treba zvýšiť energetický príjem kvalitnou potravou.
mceclip0-2 Dostatok teplej vody. Počas zimy zabezpečte čerstvú vodu sliepočkám 3 x denne, alebo dajte vodu na výhrevnú podložku, ktorá zabráni jej zamrznutiu.
mceclip0-2 Chráňte sliepočky pred predátorom. V zime sú sliepočky viac ohrozené ako v lete, lebo predátor nemá toľko prirodzenej potravy ako v lete.
mceclip0-2 Krmivo treba dávať do vnútra kurína, aby zbytočne nelákalo nepriateľa.
mceclip0-2   Zabezpečiť dostatočné vetranie v kuríne aj počas zimy, aby sa nehromadila v kuríne vlhkosť.
mceclip0-2 Častejšie čistenie kurína. Trus obsahuje vodu, a tým sa zvyšuje vlhkosť v kuríne. Treba teda aspoň raz za týždeň kurín vyčistiť.
mceclip0-2 Hrubá podstielka v znáškovom mieste a aj po celej podlahe. 15 cm podstielka pozostávajúca zo sena alebo slamy sliepočky v zime výborne zahreje.
mceclip0-2 Červená výhrevná lampa sliepočky výborne zahreje.
mceclip0-2 V zime je krátky deň, sliepočky majú málo svetla na znášku, preto, ak ju chcete podporiť, dajte im do kurína žiarovku na reguláciu svetla.
mceclip0-2 Nenechávajte otvorené dvierka na kuríne počas zimy, aby sliepočky neprechladli.
 

Zatepliť kurín? Určite nie! Ak, tak ho treba len trochu prispôsobiť na zimu. Viac sa dočítate v článku: Zateplený kurín. Ano alebo nie.