Powered by Smartsupp

Na čo si dávať pozor pri výbere dreveného pieskoviska?

Ak ste sa rozhodli investovať do pieskoviska, pravdepodobne už poznáte dôvody prečo dieťatku zaobstarať pieskovisko.
Na čo si však treba dávať pozor pri výbere?
 

mceclip0-2 Veľkosť pieskoviska                                      Pieskovisko so strieškou a lavičkami 150cm rozmery 

Na trhu je množstvo pieskovísk s rôznymi rozmermi. Treba sa vopred rozhodnúť, kam by ste chceli pieskovisko umiestniť a koľko detičiek sa v ňom bude hrať.
  • Pre 1-2 deti stačí plocha pieskoviska 120 x 120 cm.
  • Pre 3-4 detičky bude ideálne pieskovisko s rozmermi 150 x 150 cm. Ak máte detičiek ešte viac, treba siahnuť po ešte väčšom pieskovisku.
 

mceclip0-2 Hrúbka materiálu a samotný materiál 

Pozreli ste si z akého dreva je pieskovisko vyrobené? Bežne je pieskovisko vyrobené zo smrekového dreva, ktoré má dlhú životnosť, no treba ho aspoň každé 2 roky prebrúsiť a nalakovať. Vhodné je aj cédrové alebo bukové drevo. 
Často sa však zabúda na hrúbku dosiek pieskoviska.
  • Najčastejšie dostupná hrúbka dosiek pieskoviska je 18 mm. Takéto pieskovisko si vyberáte, ak je len dočasné, alebo doň nechcete toľko investovať.
  • Ak chcete, aby vám pieskovisko rástlo s dieťatkom, siahnite po väčšej hrúbke dosky min. 21 - 25 mm. Je to postačujúca hrúbka pre pieskoviská o rozmere 120 x 120 cm, 150 x 150 cm. 
 

mceclip0-2 Bezpečnosť pieskoviska

Keď pieskovisko pre dieťa, tak v prvom rade bezpečné pieskovisko. Žiadne ostré hrany, trčiace šróby alebo rozštiepené neohobľované dosky. Dbajte na kvalitu materiálu.
 

mceclip0-2 Podklad pieskoviska 

Do drevených pieskovísk sa používa netkaná textília, ktorá zabraňuje prerastaniu trávy. Tiež izoluje piesok od samotného podkladu. Uľahčí vám v prípade potreby premiestnenia pieskoviska aj manipuláciu s pieskom. Ak nie je súčasťou balenia, treba si ju zaobstarať, napr. v záhradkárstve. drevené hnedé pieskovisko s lavičkami
 

mceclip0-2 Prekrytie pieskoviska 

Pieskovisko láka nielen deti, ale aj ich štvornohých kamarátov - mačičky, psíky, či tie divokejšie, ako líšky, vtáky a iné zvieratká. Čo je veľmi nehygienické a pre detičky nebezpečné. Dôležité je preto vybrať si pieskovisko s krytom bez strechy. Ochráni piesok pred zvieratkami, ale aj pred znečistením lístím. Ak pieskovisko neprikryjete, môže sa stať, že sa v ňom po silnom daždi budete môcť aj vykúpať. V lepšom prípade vás tam bude čakať iba bahenný kúpeľ. Aké kryty sú k dispozícií? 
Drevený kryt.
Často po jeho zložení plní aj funkciu 2 lavičiek, ktoré zabránia prevráteniu dieťaťa dozadu.
PVC fólia
. Nevýhodou tejto fólie je, že ju treba stále odkladať a zakladať a pri hre bude niekde zbytočne zaberať priestor a uberať na kráse vašej záhradke.
 

Strecha pieskoviska eco

mceclip0-2 Strecha pieskoviska

Už ste si našli dokonalé miesto, kam pieskovisko umiestníte? Nezabudnite dbať aj na taký detail, ako slnečné žiarenie. Jedná sa o tienisté miesto, alebo je tam celý deň slnko? Ak umiestnite pieskovisko do tieňa, máte vyhraté. Ak bude pieskovisko na slnku, treba sa poobzerať po pieskovisku so strieškou.

Strieška musí byť dostatočné veľká, aby poskytla bezpečný tienistý priestor na hranie. Výhodou je nastaviteľná strieška, na ktorej viete nastaviť nielen jej výšku, ale aj sklon.  

mceclip0-2 Množstvo piesku 

Prvotná investícia je pieskovisko. Treba však ešte rátať s výdavkami na piesok. Koľko piesku potrebujete sa dá jednoducho vyrátať. Prečítajte si náš článok: koľko piesku? 
Potom si už jednoducho vyrátate, koľko vás bude zariadenie pieskoviska stáť. 
 Bez názvu (1020 × 1020 px) (9)