Powered by Smartsupp

Kedy, ako a kam umiestniť búdku pre vtáčiky?

Ak chcete mať búdku každý rok plnú, položte si tieto 3 otázky: Kedy? Ako? Kam? 

Kedy je ten správny čas na umiestnenie vtáčej búdky?        búdka pre vtáka

Vyvesili ste na jar von búdku a nijakému vtáčikovi sa nepáčila? Možno mu len "nevoňala". Búdky je totiž najvhodnejšie zavesiť už na jeseň a v zime. Do jari sa nové obydlie pre vtáčiky stihne zbaviť svojho pachu, splynie s prostredím a vtáčiky sa tak oveľa radšej do búdky nasťahujú. Ak ste to nestihli, netreba zúfať. Vždy je ten správny čas na vyvesenie, len možno bude chvíľku trvať, kým sa niekomu zapáči. Veď ani každý byt či dom nie je pre všetkých rovnako atraktívny a nepredá sa za pár minút. Na správneho nájomníka si treba počkať. 

Ako správne umiestniť búdku?

Ak chceme, aby sa vtáčiky nasťahovali do búdky, treba dbať na správne umiestnenie na strome:

 Pravidlá umiestnenia:

kvačka_small na strome má byť mierne naklonená dopredu
kvačka_smallchránená pred premoknutím
kvačka_smallotvor by mal smerovať zväčša smerom na JV. Dôležité je, aby bola v závetrí, nevystavená vetru a dažďu, ktorý by mohol vtekať priamo do vnútra
kvačka_small dbajte na to, aby pred vletovým otvorom nebola vetvička stromu, umožníte tak predátorovi ľahší vstup do búdky
kvačka_smallvzdialenosť medzi búdkami by mala byť min. 50 m s rovnakými vletovými otvormi. Ak sú búdky určené pre iné druhy vtákov, mali by byť od seba umiestnené cca 20 m.
kvačka_smallvýška umiestnenia búdky 2 - 6 m

Upevnenie búdky:búdka pre vtáčika

Búdku je dobre pribiť klincom o strom na zadnú závesnú lištu. Klince sa nepribíjajú až po hlavičku, ale nechá sa malá rezerva. Ďalšou možnosťou je pripevnenie okolo stromu pomocou oplastovaného drôtu, či opretie o konár stromu, čím sa zmenší ťah na závesnú lištu.

Kam búdku umiestniť?

Ak búdku umiestnite na správne miesto, zvýši sa šanca jej obývania. Umiestnite ju preto na pokojné miesto do výšky 2-6 m.

Polobúdky je vhodné umiestňovať blízko hospodárskych budov, na okraje polí, do rôznych remízok a do okrajových porastov lesa, kde vieme o výskyte dravcov.

Ak chcete umiestniť búdky pre spevavce, myslite pri jej umiestnení na možnosti ochrany. Napr. aby sa k nej nevyšplhala mačka alebo iný predátor. Na sídlisku či v dome je búdku výborné umiestniť na stenu domu pod strechu. Tam budúcim nájomníkom žiadne nebezpečenstvo hroziť nebude.