Powered by Smartsupp

Prečo sliepky žerú vajcia?

Rozlúštenie záhadného správania

Prečo sliepky žerú vajcia.


Keď sa vaše sliepky zmenia z nevinných znášačiek na vajcožrútky prvotriednej kvality, nie je čas na paniku, ale na akciu!
Ale najprv, pýtate sa, ako sa táto záhada vajec, ktoré miznú, vôbec začala? Poďme sa ponoriť do útrob kurína a odhaliť príčiny tejto vajcovej detektívky.

Prečo sliepky žerú vajcia?

Nenápadne a bez varovania, môžu sliepky začať požierať svoje produkty. 

Dôvodov prečo môže byť niekoľko:

  • Nedostatok vápnika: Ak sú vajíčka vašich sliepok ešte krehkejšie než vaše predsavzatia ísť do posilňovne, je čas zamerať sa na posilnenie ich "vajíčkového oblečenia". Nedostatok vápnika u sliepok, ktorý sa prejavuje tenkou vaječnou škrupinou je totiž častou príčinou požierania vajec.
  • Stres: Sliepky, ktoré sú napchaté v kurínoch, ako študenti v autobusoch počas špičky, môžu podľahnúť stresu a začať si svoje frustrácie ventilovať na vajíčkach.
  • Zvedavý zobák: Jedno náhodne rozbité vajce a hra je spustená. Sliepky sú prirodzene zvedavé (a trochu mlsné) tvory! Radi si pochutia aj na takejto dobrote.

Ako ukončiť tieto vajíčkové orgie?

Najjednoduchším spôsobom je

    • Odstránenie sliepky. Niektoré sliepky sú proste narodené s luskáčikom namiesto zobáka a ostatné sliepky by sa takémuto správaniu veľmi rýchlo priučili.

Existujú však aj iné možnosti nápravy: 

  • Viac priestoru a zábavy: Viac priestoru v kuríne a zábavy pre vaše pernaté dámy. Pridajte hrabacie boxy alebo prachové kúpele a sledujte zlepšenie!
  • Kvalitné krmivo: Doprajte im stravu hodnú Michelinského šéfkuchára. Zabezpečte im vyváženú stravu, obohatenú o vápnik a vitamíny. Výsledok? Škrupiny tvrdé ako kameň a spokojné sliepky
  • Zastrihnutie zobáka: Ak všetko ostatné zlyhá, zastrihnutie zobáka môže pomôcť, ale nechajte to na odborníkov, aby ste predišli domácim katastrofám.
  • „Fejkové vajce“: Vajcia naplnené horčicou alebo sadrové vajcia môžu sliepkam rýchlo otráviť ich lúpežné zvyky. Nie sú to práve kinder vajíčka, v ktoré dúfali!
  • Vyspádovanie znáškového miesta, aby sa vajcia odkotúľali mimo dosah sliepok

Na konci dňa, dôležité je pochopiť, že sliepky nie sú zlomyseľné vajcožrútky, ale jednoducho vtáky riadiace sa svojimi prirodzenými inštinktami. Našou úlohou ako zodpovedných chovateľov je poskytnúť im najlepšie možné prostredie a stravu, aby sme predišli neželanému správaniu. Vyzbrojení správnymi informáciami a trochou trpezlivosti môžete svoj kurník premeniť na miesto mieru a prosperity bez nechcených vajcových incidentov. V pamäti vašich sliepok sa tak "vajcové zlodejiny" stanú len vzdialenou spomienkou. Pamätajte, šťastná sliepka = šťastný chovateľ. A to je predsa vajíčková istota!