Powered by Smartsupp

Bidlo pre sliepky a jeho rozmery

Bidla pre sliepky

Bidlo pre sliepky je dôležitou súčasťou výbavy každého kurníka. Naučiť sliepky používať bidlo, ak sa raz rozhodnú, že nemajú záujem, nie je jednoduché. V tomto článku sa pozrieme na to, aké bidlo je najvhodnejšie pre sliepky, jeho umiestnenie v kuríne, ako naučiť sliepky používať ho a aké sú ideálne rozmery bidla.

Význam bidla v kuríne

Bidlo v kuríne je miestom, kde si sliepky cez deň môžu sadnúť a pokojne oddychovať, sledovať svoje priateľky, bez toho aby si jedna druhej zavadzali. V noci sa vďaka správnemu tvaru bidla a dostatočnému priestoru na noc ponorí do ničím nerušeného spánku. Okrem toho, podlaha kurníka nie je pre sliepky hygienická. Bidlo pomáha ochrániť sliepky pred znečistením a napadnutím parazitmi ako sú napríklad: vši a roztoče a predátorom.
Ak zostanú spať na podlahe, predátori ich ľahko nájdu a stanú sa pre ne ľahko získanou korysťou. 

Aký tvar bidla je pre sliepky najvhodnejší?

Bidlo pre sliepky má byť dostatočne hrubé, pevné a musí mať ideálny tvar. Najlepší tvar je okrúhly, no nie príliš hladký, aby sa sliepočkám nešmýkalo. Hranatým bidlom so zaoblenými hranami tiež nič nepokazíte. Neprípustné sú bidlá s ostrými hranami. Sliepky si tak ľahko porania paprčky.

Rozmery bidla pre sliepky 

Ideálny priemer bidla pre stredne veľké plemená sliepok je približne 4 cm. Sliepky by mali byť schopné pohodlne sa o bidlo oprieť.

S akou plochou bidla rátať pre 1 sliepku? 

Pre 1 sliepku rátame s priestorom bidla cca 20 cm. V zime sa tak dokážu sliepky ku sebe pritúliť a zohriať a v lete majú dostatok priestoru na trochu čerstvého, chladnejšieho vzduchu potrebného na ochladenie.

Do akej výšky umiestniť bidlá? 

Bidlá by mali byť umiestnené vyššie ako hniezda na znášanie vajíčok a 30 cm nad úrovňou podlahy. Treba však myslieť aj na "staršie krásavice", ktoré už často majú problém vybehnúť na vysoké bidlá. Jedno im teda dajte nižšie. Ak dáte bidlo vyššie, odpozorujte, či sliepky dokážu tak vysoko vyletieť. Ak áno, je to v poriadku- niektoré majú rady pohľad a úkryt vo výšínách.

Vzdialenosť bidiel od seba

Bidlá by mali byť od seba vzdialené min. 20 cm, aby sa sliepky nezačali klovať. Ak máte rebrík, ktorý poslúži ako bidlo, jednotlivé "schody" by mali mať vzdialenosť od seba 30 cm.

 

Aký materiál je na bidlo najvhodnejší?

Existuje množstvo rôznych typov bidiel pre sliepky, ako sú napríklad plastové alebo kovové. Ak používate tieto bidlá, určite ich vymeňte za drevené. Lepší je vyhobľovaný konár než príliš prehriaty alebo studený kus plastu či kovu. Drevené bidlo musí byť dostatočne pevné, najlepšie neošetrené a bez ostrých hrán.
Bidlo by malo byť vyberateľné, aby sa kontaktné plochy bidla s kurínom dali ľahko vyčistiť, pretože sa tu zvyknú hromadiť rôzne parazity.
 

Ako naučiť sliepky sedieť na bidle?

Ak chcete, aby vaše sliepky odpočívali a nocovali na bidle a nie v hniezdach, musíte ich umiestniť vyššie ako sú hniezda na znášanie vajíčok.  Takýmto správnym umiestnením bidiel nebudú sliepky budú používať hniezda ako miesto na oddych, ale radšej vyskočia na bidlo.

Ak sa nájde krásavica, ktorá odmieta sedieť na bidle, musíte situáciu chytiť do vlastných rúk a každý večer ju posadiť na bidlo.  Bude vás to stáť trochu trpezlivosti, ale napokon aj tvrdohlavec pochopí, že bidlo je to najlepšie miesto na odpočinok.

Prečo sliepka z bidla nespadne?

Sliepka sa opiera o bidlo nie len pomocou nôh, ale aj prsnou kosťou. Tým sa celá váha rozloží medzi tri body opory a stabilita na bidle je vynikajúca. Takže aj keď sa to môže zdať nebezpečné, sliepka zvyčajne z bidla nespadne.

Čo bidlo prezrádza o hierarchii v kuríne?

Dominantné sliepky zaberajú na bidlách  tie vyššie miesta. Sedia v strede bidla a obklopené sú podriadenými sliepkami. Tie, ktoré sedia na krajoch bidla, spia s jedným okom otvoreným. Ako si ale oddýchnu? Prostredníctvom otáčania hláv, kedy si jedna polovica mozgu odpočinie. Čím submisívnejšia sliepka, tým jej prislúcha miesto na úrovnňou umiestnené nižšie.

 

Celkovo platí, že dôležité je zvoliť si pre vaše sliepky správny kurín  s bidlami.Tým zabezpečíte stabilné a bezpečné miesto pre vaše sliepky, v ktorom si budú môcť oddýchnuť a pokojne relaxovať.